info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Boya herhangi bir yüzeye sürdüğünüz zaman koruyucu bir katman oluşturan bir maddedir. Aynı zamanda dekoratif amaçlıdır. Evinizin rengini değiştirmek istediğinizde birbirinden farklı boya çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

 

Boya Çeşitleri Nelerdir?

 

Saten Boya: Pürüzsüz ve düzeltilmiş yüzeylere uygulandığında güzel görünen bir boyadır. Silinebilir, dayanıklı ve yarı mat boya grubuna girer. Eğer boyanızı uzun yıllar kullanmak isterseniz bu tarz boyayı tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya / Su Bazlı Boya / Plastik boya: Çabuk kuruyan ve eğer boyama esnasında bir yere damlattıysanız su ile temizleyebileceğiniz boya çeşididir. Mat boyalardandır. Kiri bünyesine çabuk çeker. Solvent içermediği için çocuk odalarında tercih edilmesi çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca yanmaz bir yapıya sahip olduğu için saklaması daha güvenlidir. Tavan boyamak için genellikle bu boya çeşidi kullanılır.

İpek Boya: Su bazlıdır. Yarı mat boya ve mat boyanın arasında yer aldığı için gözü yormayan özelliğe sahiptir. Ayrıca silinebilme özelliği taşıdığı için diğer su bazlı boyalara göre daha dayanıklıdır.

Yağlı Boya: Parlak, çabuk kuruyan özelliktedir. Silinebilir ve uzun yıllar dayanır. Hijyen gerektiren yerlerde (banyo, mutfak vb) kullanılabilir. Yanar malzemeden üretilmiştir. Bu yüzden ev içerisinde saklamak güvenli değildir. Aynı zamanda kururken solvent maddesini dışarı vererek kuruduğu için yağlı boya ile boyanmış bir eve en az bir hafta girmemek gerekir.

Astar boya: Boyanın ilk katını ifade eder. Eğer yaptığınız boyanın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız önceki boyayı kazıyıp ilk katını astar boya dediğimiz boya ile atmanız gerekir.

Son kat Boya: Odanın rengini veren boyadır. Bu boyalardan size ve sevdiklerinize en uygun olanını seçip evinizin keyfini sürebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Ulaşın  Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik