info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Boya Nasıl İnceltilir?

Boya Nasıl İnceltilir?

Boyalı yüzeylerdeki boyaların eskimesi, dökülmesi, yıpranması veya boya renginin değiştirilmek istenmesi gibi durumlarda yüzeylerin tekrar boyanması gerekir. Boya işleminden önce en önemli nokta yüzeylerin boyaya hazırlanmasıdır. Bunun için yüzeydeki hatalar giderilmeli, kalkan boyalar kazınmalı ve varsa çatlaklar doldurulmalıdır. Yüzey hazırlığı tamamlandıktan sonra ise boyaya başlamadan önce yapılması gereken şey boyanın inceltilmesidir. Boya inceltme, koyu kıvamlı boyanın kıvamının daha akışkan hale getirilmesidir.

Boyanın yüzeye daha iyi tutunabilmesi için inceltilmesi gerekir. İnce katlar halinde uygulanan boya en iyi sonucu verir. Boyanın inceltilmeden uygulanması durumunda ise boyanın uygulanan yüzeyden atması söz konusu olabilir. Bunun yanında yeterince inceltilmeden kullanılan boya, fırça ile boyanan yüzeylerde fırça izlerinin oluşmasına ve ince detayların olduğu bölümlerde detayların kaybolmasına yol açabilir. Bu yüzden boyalar kullanılmadan önce, üreticinin tavsiye ettiği oranlarda inceltilerek kullanılmalıdır.

Bazı durumlarda boyaların tavsiye edilenden biraz daha fazla inceltilmesi gerekmektedir. Özellikle tamirat yapılmış yüzeylerde astar boya kullanılmayacaksa, boya normalden daha fazla inceltilerek ilk kat boya bu şekilde yapılmalıdır. Bunun yanında boya makineleri ile yapılan uygulamalarda da kullanılan aletin özelliğine göre boyalar bir miktar daha fazla inceltilebilir. Bunun haricinde fazla inceltilen boyaların uygulaması esnasında uygulama yüzeylerinde boyaların akmaları söz konusu olabilir. Ayrıca gereğinden fazla inceltilen boyaların kapatıcılığı da azalacağından daha fazla kat uygulanmaları gerekir ki bu da daha fazla iş yükü anlamına gelir.

Şimdi, boyaların nasıl inceltilmesi gerektiğine bir göz atalım.

Boya Nasıl İnceltilir?

Boyaların inceltilebilmesi için boya türüne uygun bir incelticiye ihtiyaç vardır. Su bazlı boyalar su ile yağlı boyalar sentetik tiner ile ve selülozik boyalar ise selülozik tiner ile inceltilir. Boya inceltmek için öncelikle kullanılacak miktardaki boya temiz bir kaba alınmalıdır. Boyanın üzerine ise boya türüne uygun incelticiden, üretici tavsiyesi ve kullanım amacına göre yeterli miktarda eklenmelidir. İnceltici eklenen boya matkaba takılan karıştırma ucu ya da yeterli uzunluktaki bir sopa kullanılarak iyice karıştırılmalıdır. Karıştırma sonucunda eğer boya istendiği kadar inceltilememişse aynı işleme boyaya azar azar inceltici katılarak devam edilir. Eğer boyanın fazla inceltildiği düşünülüyorsa da karışıma bir miktar boya katılarak tekrar karıştırılmalıdır. Fazla inceltilmiş boyalara tekrar boya ekleme ihtimali kalmamışsa da, incelticinin bir kısmının buharlaşması için bir süre beklenmesi gerekir.

Sıcak havalarda yapılan boyama işlemlerinde boya içerisindeki incelticiler kısa süre içerisinde buharlaşarak boyanın kıvamını arttırdıkları için zaman zaman boya içerisine inceltici ilave edilerek boyanın inceltilmesi gerekir.

www.uzmanlaryapi.com  İletişim 0532 574 86 01

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik