info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Boyanın Bileşenleri

Boyanın Bileşenleri

Boyanın içeriği ve üretim süreci

Boyanın Bileşenleri

Boyalar farklı amaçlarla kullanılır ancak hepsi farklı yüzeyleri korumak ve güzelleştirmek için tasarlanmışlardır. Vernik gibi bazı boyalar pigment içermemektedir, bazıları ise anti-korozif ve "zehir" özelliğiyle yüzeyleri korur. 

 

Tüm boyalarımız aşağıda belirtilen 5 bileşenden oluşur.  

Bağlayıcı, bir boyanın ana maddesidir. Ancak mükemmel bir bağlayıcı ile yüksek kaliteli ürünler elde edilebilir. Bağlayıcının görevi, boyadaki farklı maddelerin bir arada bulunmasını ve boyanın uygulamada yüzeye yapışmasını sağlamak, koruyucu bir yüzey oluşturmaktır. Bağlayıcının tipi, uygulanacak yüzeye göre değişiklik gösterir. İç cephe ve dış cephelerde farklı bağlayıcılara ihtiyaç duyulabileceği gibi, ahşap, çelik veya beton yüzeyler için farklı bağlayıcıların kullanılması gerekebilir.  

 

 

En çok kullanılan bağlayıcıların başında alkid, akrilik, poliüretan, PVA, polyester ve epoksi gelir.

Dolgular, talk, kil, baryum sülfat ve kalsiyum karbonat gibi doğal minerallerdir. Dolgu maddeleri, boyaya kıvamını veya dokusunu verebilir. Böylece yüzeyin yansıtma özellikleri üzerinde etkisi bulunur. 

Pigmentler katı, çözülmeyen, boyaya rengini veren maddelerdir. Kapladığı yüzeyi tamamen kapatır. Pigmentler, yüzeyi ayrıca korozyona, su altı kirlenmesine ve UV ışınlarına karşı korur. Parlaklık derecesi veya nem geçirgenliği pigment seviyesi ile ayarlanabilir.  

 

Mağazalarda, doğru renge ulaşabilmek için, renk makinalarında pigmentlerden oluşan sıvı renklendiriciler otomatik olarak boyaya eklenir

Renklendirici ve boyanın uyumu için, boya teknolojisi, kimyasal ve fiziksel solüsyonlar gibi birçok yetkinlik alanını kapsar. 

 

Bu geliştirmelerin hepsinde işlem ve yüzey kimyası, pigment ve dolgu malzemeleri kimyası ve fiziği gibi birden çok kimyasal yetkinlik gerekmektedir.

Solventler boya içindeki uçucu maddelerdir. Boyaya uygun yoğunluğu sağlarlar ve uygulamasını kolaylaştırırlar. Ayrıca diğer hammaddelerin çözünmesini sağlarlar ve bağlayıcıları taşırlar. En bilinen solventler amonyak, ksilen ve sudur. Solventler sadece yaş boyalarda bulunur, toz boyada kullanılmaz.

Katkı maddeleri yaş ve toz boyaya az miktarda eklenerek, boyanın özelliklerini değiştiren ve geliştiren maddelerdir. Katkı maddeleri korozyonu önler, kıvam artırıcı özelliğiyle boyanın ömrünü uzatır, köpüklenmeyi engeller ve mükemmel bir doku elde edilmesini sağlar.   

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik