info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Demir Nasıl Boyanır?

Demir Nasıl Boyanır?

Demir Nasıl Boyanır?

Boya yapmak bazen zevk için bazen de zorunluluktan yapılan eylemlerdir. Ancak boyamanın inceliklerini bilmek önemlidir. Özellikle de demir gibi metallere boya uygulaması yapılacaksa farklı yöntemlerin olduğu unutulmamalıdır.

 

Periyodik cetvelde "Fe" simgesiyle gösterilen demir elementi metaller sınıfındadır. Bu madenin keşfinden günümüze kadar birçok alanda faydalanılmış ve faydalanılmaya da devem edilir. Günlük hayatta kullanılan birçok araç-gerecin ham maddesini oluşturan demirden yapılmış eşyaların boyanması ve bakımında izlenecek birkaç yol vardır.

 

Öncelikle demirden yapılmış ürünlerin kullanım amacına ve yerine göre uygun boyayı seçmekle işe başlanır. Boya işlemi için selülozik, sentetik (yağlı), su bazlı veya sprey boya seçeneklerinden uygun olanını seçmek gerekir.

 

Boya Seçimininin Etkisi 

 

İç mekan ve dış mekana göre boya seçimi farklılık gösterir. Örneğin; bahçe demirleri, dış mekandaki merdiven parmaklıklar veya pencere korkulukları boyanacaksa hızlı ve çabuk kuruyan, iklim şartlarına dayanıklı selülozik, sanayi tipi boyaları tercih etmek gerekir. Boyama işi kışın yapılıyorsa bu tür boya kullanımı daha çok önem kazanır. Boya selülozik tinerle inceltilerek, düz fırça yardımıyla uygulanabilir.

 

Demir boyamada en çok tercih edilenlerden biri de yağlı boyadır. Hem ekonomik hem de dayanıklıdır. Daha çok dış mekan metal boyamada tercih edilir. Bunların başında demir kapılar gelir. Daha çok düz alanlarda kullanıma uygundur. Bu boya da tinerle inceltilerek rulo veya düz fırça yardımıyla uygulanabilir.

 

Renk değişimi söz konusu ise birkaç kat boyamak zorunda kalınabilir. Yağlı boyanın güneşli bir günde kuruma süresi 4-5 saat civarındadır. Dikkat edilmesi gereken tam olarak kurumadan ikinci katın uygulanmaması gerektiğidir.

 

İç mekan metal eşyaların boyanmasında ise en çok tercih edilen boya türü su bazlı boyalardır. Hafif ve kokusuz olan su bazlı boyalar suyla inceltilerek yine isteğe göre rulo veya düz fırça yardımıyla uygulanabilir. Birkaç saat içinde kurur. 

 

Deseni bol, girinti çıkıntısı olan demir parçaları boyamak için ise sprey boyalar tercih edilir. Küçük bir tüp sprey boyayla büyük alanlar boyamak da mümkündür. Diğer boyalara göre daha az dayanaklı olan bu boya iç mekan metal boyamalarında tercih edilebilir. Spreyin de sentetik veya selülozik olanları mevcuttur. Bu boya, demir yüzeye 15-25 cm mesafeden 90 derecelik bir açı vererek spreyin tetiğine basarak uygulanır.

 

Hangi boya türü seçilirse seçilsin boyanın uzun süre kalıcı olması isteniyorsa boyamaya geçmeden önce demir yüzey zımpara yardımıyla eski boyadan arındırılır. Anti-pas denilen madde uygulandıktan sonra boyama işlemine geçilir. Özellikle güneşe, yağmura maruz kalan demir ürünler için anti-pas uygulamak unutulmamalıdır. 

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Ulaşın  Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

 

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik