info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilya Nasıl Boyanır?

Eski mobilyalardan sıkılan veya almış olduğu mobilyaların görüntüsünden artık hoşlanmayan birçok insan genellikle çözümü eski eşyadan kurtulup ve yenisi almakta bulur. Fakat bu durum ekonomik açıdan insanları zorlayabilir. Günümüz şartlarında evdeki eski eşyalardan kurtulmanın tek yöntemi yenisini almak değildir. Hattta çok daha keyifli, basit birkaç yöntem ve daha düşük maliyet ile eski mobilyaların yenilenmesi mümkündür. Bunun için yapılması gerekenlerin başında mobilyaların boyanması gelir.

 

Eski mobilyalar günümüz renk trendleri içerisinde beğenilen modern bir renk ile boyanarak ortaya yepyeni bir mobilya görüntüsü çıkarılabilir. Bunun için yapılması gereken birkaç basit işlem vardır. Bu adımlar şu şekildedir:

 

Ürünü boyamaya hazırlamak: Öncelikle gerekli olan malzemeleri (seçilen herhangi renkteki bir boya, boyama fırçası, rulo, astar boya ve zımpara kağıdı) temin edilmesi gerekir. Mobilyaya herhangi bir işlem yapmadan önce mobilyanın tozunun alınması ve temizliğinin sağlanması gerekir. Boyama oda gibi kapalı bir mekanda yapılacaksa zeminin kirlenmemesi için gazete veya muşamba ile örtülmesi gerekir. Zemini hazırladıktan sonra mobilya zımparalama işlemine alınmalıdır. Mobilyayı zımparalamanın önemi boyanın yüzeye tutunmasını sağlamak ve boyanın kalıcılığını artırmak içindir. Eğer mobilyanın yüzeyi parlak ve cilalı ise boya yapıldıktan kısa bir süre sonra yapılan boya dökülmeye başlayabilir. Zımpara ile yüzey hafif pürüzlü hale gelmiş olur ve boyanın yüzeye tutunması sağlanır. Zımpara yapılacak mobilya daha önce bir işlem geçirmemiş ise önce zımpara kullanılabilir. Bu işlem çok zorlayıcı değildir. Eğer mobilya daha önceden boyanmış ve cilalı ise bu sefer kalın zımpara kağıdı kullanılmalıdır. Bu işlem bir öncekine göre daha uğraştırıcı olabilir. Fakat yine de basit bir işlemdir.

 

Boyama İşlemi Öncesi Astar Kat: Mobilya zımparalandıktan sonra astar boyası ile mobilyanın boyanması gerekir. Astar boya ile boyamak her zaman şart değildir. Fakat boyanın renginin tam tutması ve kusursuz bir görüntü elde etmek için astar boya kullanımı oldukça önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise astar boya yapıldıktan sonra mobilyanın tekrar ince zımpara kağıdı ile zımparalanması gerektiğidir.

 

Boyama Aşaması: Temizlik, zımpara ve astar boyama işlemlerinden sonra son işlem olan boyama aşamasına geçilir. Bu aşamada istenilen türde boya kullanılabilir. Su bazlı veya yağlı boya olması tamamen tercih dahilindedir. Boyama yaparken ihtiyaç duyulacak önemli malzemeler rulo ve fırçadır. İkisinin de kullanımı önemlidir. Boyama için fırça ile boyayı yüzeye uygulayıp rulo ile boyayı dağıtmak fırça izinin kalmaması açısından önerilen bir yöntemdir. Bu şekilde boyama tekniği kullanarak mobilyada istenilen renk kullanılabilir. Boyama aşaması bittikten sonra boyayı kurutma aşamasına geçilir ve mobilya boyama işlemi tamamlanmış olur.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Ulaşın  Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

 

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik