info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Polisan X1

Polisan X1

X1 boya benzeri piyasada birçok boya olmasına rağmen bu aralar evde mobilya, dolap boyamak için en çok kullanılan boya olduğundan bu boyayı tanıtmak ve uygulaması hakkında detaylı bilgi vermek istedik.

 

X1 Boyanın Özellikleri

 

    X1 su bazlı boya Polisan Boya firmasını ürettiği su bazlı akrilik, kokusuz, genel maksatlı bir boyadır. Yani metal, duvar veya ahşapta kullanılabilir. Parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat olanı genellikle panel kapı boyamak için kullanılsa da genel olarak diğer metal, duvar veya ahşap yüzeylerde kullanılabilir.  

 

X1 Su Bazlı Boya ile Dolap, Mobilya Boyamak

 

Boyanacak yüzey önceden boyalı veya vernikli ise;

 

    Yüzey boya veya vernikli ise hafifçe çok ince zımpara yapıp boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin. Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.  Koyu renk ise isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) uygulayabilirsiniz. Bu astar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz. X1 boyanızı sulandırmadan uygulayıp katlar arası ortam sıcaklığına bağlı olarak 3-5 saat bekleyin.

    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

 

Boyanacak yüzey kaplama ise;

 

    Boyanacak yüzey kaplama ise X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. Ayrıca zımpara yapmak da çok zordur. Bu nedenle daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de makine, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.) Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı uygulayın.  Astardan birkaç saat sonra X1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası birkaç saat bekleyerek uygulayın.

    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

 

Diğer Uyarılar ve Tavsiyeler

X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün vardır.  Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları kullanılabilir. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale su bazlı panel kapı boyası v.b.

X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır ve fırça rulo izini fazla belli etmez.

Polisan X1 boyanın sentetik olanı da mevcuttur, su bazlı olanı plastik ve köşeli siyah bir ambalajda satılır.

Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik