info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Saten Alçı Nasıl Kullanılır?

Saten Alçı Nasıl Kullanılır?

Saten Alçı Nasıl Kullanılır ?

Saten alçı, alçı sıva yapılmış duvarlara, kirli ve boyanmış duvarlara uygulanan bir düzeltme alçısı olarak kullanılmaktadır.

 

Normal sıva uygulanmış duvarlar boyandığında, pek de estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkar. Fakat aynı duvara saten alçı çekildikten sonra boyandığında pürüzsüz ve şık bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

 

Saten alçı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Kullanacağınız spatulanızın geniş ağızlı olması gerekmektedir.

Saten alçıya su kattıktan sonra hemen karıştırmayınız. 15 dakika alçınızı dinlenmeye bırakınız. Bu sayede dinlenmiş olan alçınızı karıştırdığınızda, kolaylıkla macun kıvamına gelecektir.

Saten alçıyı uygulayacağınız yüzeyin üstünde toz, yağ gibi kalıntılar varsa temizlemeniz gerekmektedir.

Tuğla, beton ve gaz beton gibi malzemelerden yapılmış duvarlarda, saten alçı uygulanmadan önce ıslatılması gerekmektedir.

Saten alçıyı tavana uygulayacağınız durumlarda, tavan yüzeyi eğer çok pürüzsüz ise alçının tutmasını sağlamak için tavan yüzeyi pürüzlü hale getirilmelidir. Ayrıca yapı marketlerde bulabileceğiniz saten alçının tavana yapışmasını sağlayan malzemeler de bulunmaktadır.

Saten alçı harcı nasıl hazırlanır?

 

Kullanacağınız harç miktarına uygun bir kap gerekmektedir. Bu kabın içine suyu ekleyiniz. Eklediğiniz suyun içine alçıyı serpiniz. Döktüğünüz alçının dibe çökmesi için 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra bir karıştırıcı yardımıyla, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırınız.

 

Alçı su oranı: 6 litre suya / 10 kilo alçı olarak verilmektedir.

 

Saten alçının kullanım süresi 80 ile100 dakika arası değişmektedir.

 

Saten alçının kuruma süresi ortalama 150 dakika sürmektedir.

 

Not: Yukarıda verilen süreler normal koşullar altında geçerlidir. Bina yapısına, uygulandığı yerin koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Ulaşın  Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik