info@uzmanlaryapi.com
0532 574 86 01

Tabure Nasıl Boyanır?

Tabure Nasıl Boyanır?

Eskimiş, yıpranmış ya da renk değişikliğine ihtiyaç duyulan tabureler, yeniden renklendirilerek yepyeni bir görünüm kazandırılabilir. Tabure yüzeyinin boyalı, hasarlı ya da ham oluşuna göre farklı aşamalar uygulanır.

Gerekli malzemeler:

Ahşap boyası
İnce ve kalın zımpara kağıdı
Zımpara takozu
Fırça
Vernik
Tabure
Hazırlık aşaması: Boya katmanını yüzeyden temizlemek için kalın numaralı bir zımpara kullanılır. Zımpara takozu ileri geri hareketlerle yüzeyde gezdirilerek boyanın temizlenmesi sağlanır. Zımpara işlemi yapılırken, zımparalama yönünün ağaç liflerine paralel olması ve liflerin derinine inmeden yüzeydeki boya katmanını kaldıracak kadar baskı uygulanması gerekir.

İkinci zımpara aşamasında ince numaralı zımpara kullanılır. İnce zımpara ile küçük kalıntıların giderilmesi ve yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Zımparalama esnasında bol miktarda toz oluşur. Bu tozları yüzeyden temizlemek için kuru bir fırçadan yararlanılabilir.

Astar katı: Zımpara sonrasında, taburede hasarlı kısımlar açığa çıkmışsa, bu alanların boya işlemine geçmeden önce doldurulması gerekir. Ahşap yüzeylerin tamiri için ahşap dolgu macunları kullanılır. Macun yüzeye uygulanıp hasarlı kısımlar doldurulduktan sonra kurumaya bırakılır. Kullanma talimatındaki bekleme süresi tamamlandıktan sonra macunlu kısım zımparalanarak yüzey pürüzsüz hale getirilir.

Boyama: Boyadan önce bir kat boya öncesi astar uygulanır. Astar boyanın yüzeye daha iyi tutunması ve uzun yıllar bozulmadan kullanılabilmesine yardımcı olur. Astar katı kuruduktan sonra, boyanın yüzeye daha iyi tutunabilmesi için ince bir kat zımpara yapılır. Astar işlemi yerine astar içeren boyalar kullanılarak bu adım atlanabilir. İstenilen renkteki ahşap boyası, etiketinde yer alan kullanma talimatlarına göre hazırlanır. Uygun büyüklükteki bir fırça yardımıyla yüzeye ilk kat boyası yapılır. Üreticinin tavsiye ettiği ilk kat bekleme süresi sonunda ikinci kat boya atılır. İkinci kat boya için bekleme süresi tamamlandığında vernik aşamasına geçilir.

Vernik: Verniğin uygulanabilmesi için boyanın tamamen kurumuş olması gerekir. Temiz bir fırça yardımıyla vernik tüm yüzeye ince bir kat şeklinde uygulanır. Boya adımında olduğu gibi ilk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci kat atılır. Uygulanacak vernik mat ya da parlak görünümlü olabileceği gibi sprey formunda vernikler de tercih edilebilir.

www.uzmanlaryapi.com  İletişim 0532 574 86 01

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

En Güzellik