Our Blog

Boya Çeşitleri ve İsimleri

Boya Çeşitleri ve İsimleri

Boya Çeşitleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Boya İsimleri ve Çeşitleri Yaşadığımız Mekanların ambiyansının oluşmasında tabi ki boyanın büyük rolü vardır.

 

Evlerimizi renklendirirken boya seçiminin dikkat edilmesi  gereken unsurlardan en önemlisidir boya çeşitleri.

 

Boya Seçerken boyanın yüzey yapısına uygun olmasının ve yanı sıra İnsan sağlığına olumsuz ters etkide bulunmayacak şekilde iyice araştırılıp seçilmesi önemlidir.

 

İleri dönemde boya seçiminden doğacak olumsuz sorunlar konusunda sıkıntı yaşamamak için boya seçerken çeşitleri hakkında önce iyi bir araştırma yapmalıyız ve bir uzmana danışmalıyız.

 

 

 

Boya Cesitleri:

Boya çeşitleri denince aklımıza 4 ana boya gelmektedir. Bu 4 farklı boyaları sayacak olursak:

 

Plastik Boya

Yağlı Boya, Dayanıklı Tam Silinebilir, Hava Almayan İnsan ve Çevreye Zararlı

Su Bazlı Silikonlu Boya, Tam Silinebilir Sağlıklı İnsan ve Çevre Dosttu

Plastik Boya, En İyi Nefes Alan Sağlıklı İnsan ve Çevre Dosttu

Nano Teknojik Boya, Işıkla Kendini Temizleyen

 

 

Bu ürünleri inceleyecek olursak

Plastik Boya İki gruba ayrılır. Bu gruplar duvar ve tavan plastik boyalarıdır.

Tavan boyasından bahsedecek olursak duvar boyasına kıyasla daha iyi hava alan hava geçirgenliği daha fazla olan boyadır. Tavanlarda plastik kullanma amacı havanın silkulasyonunu sağlamaktır.

 

Plastik boya ise en yaygın ev en kolay uygulanabilen bir boya çeşidi olup silinme ve leke tutmama özelliğine sahip değildir.

 

Plastik boyalar su ile ayarlanır, Plastik boya uygulanacak yüzeyi temizlemek için bir nemli bezle silmek yeterli olacaktır.

 

Plastik boyanın dokunma ve kuruma süresi ise 22-32- derecede normal oda sıcaklığında 2,5 -3 saattir.

 

Su Bazlı Silikonlu Boya

Su Bazlı Silikonlu Boya: Su bazlı boyalar yağlı boyaya alternatif olup sağlıklı alerjik ve koku bakımından rahatsız olan kişileri düşünülerek üretilmiş bir üründür

Su bazlı silikonlu boyalar silikon esaslı olup su ile ayarlanabilir. Su bazlı boyaların dokunma ve kuruma süreleri ise 25-30 derecede normal oda sıcaklığında tahmini yaklaşık 3-4 saattir.

 

Su bazlı boyaların uygulanması kolay olup yüzey temizliği bir nemli bez ile yapılabilir.

 

Yağlı Boyalar

Yağlı Boyalar: Yağlı boya kendi içinde Mat, Yarı Mat, Parlak, olarak 3 gruba ayrılır. Yağlı boyalar Sentetik tiner ya da neft ile inceltilir. Yağlı boyaların uygulanması oldukça zahmetli olduğundan dolayı diğer boyalara kıyasla yapılması daha dikkatli olunmalıdır. Zeminin her tarafı kapanacak biçimde koruyucu naylon branda ile örtülmelidir.

 

 

Yağlı boyaların dokunma ve kuruma süreleri ise 25-30 derecede normal oda sıcaklığında tahmini olarak yaklaşık 6-7 saattir. Ve ilk kattan sonra uygulanacak ikinci kat bir gün beklenmelidir. Yağlı boyaların temizliği sentetik tiner ile bir bezle silinmesi yapılabilir.

 

Pencere Kapı ve Demir aksamlar parlak yağlı boyalar ile yapılabilir. Duvar yüzeyleri ise isteğe göre yarı mat veya tam mat yağlı boyalar ile boyanabilir. Yağlı boyaların silinebilir özelliği tam olup yüzeylerin silinmesi için temizleme yapılacak suya Arap sabunu katılabilir. Arap sabununun katmaktaki asıl amaç duvarı çizilmesini engellemek tir. Bez hazırlanan suda yıkayıp yüzeyler silinir ve ardından bölge kuru bir bezle kurutulur.

 

Nano Teknolojik Boyalar

Nano Teknolojik Boyalar Işıkla Kendini Temizleyen Boyalardır. Son teknoloji kendi kendini ışıkla temizleme özelliğine sahip bir boyadır nano. Plastik ve Su bazlı boyalar gibi olduğu için yüzeye uygulanması oldukça kolay ve rahattır Plastik, Silikonlu, ve Nano, boyaların uygulaması aynıdır.

 

 

Soru ve Görüşleriniz için Bize yazabilirsiniz, ayrıca yorum yaparak destek olabilirsiniz

 

Dekorasyonun uzmanı Uzmanlar Yapı Siz Değerli Müşterilerimize. Alışılmışın dışında ayrıcalıklı Boya badana, Duvar Kağıdı,İç Dış Cephe Mantolama ve Tüm Tadilat ve Tamirat Hizmeti Sunmaktadır. Sizde bu Ayrıcalıklı Hizmetten Yararlanmak İstiyorsanız Bize Ulaşın www.uzmanlaryapi.com ve 0532 574 86 01 Sıra Dışı bir Boya Badana Deneyimine Hazır Olun. UZMANLAR YAPI Dekorasyonun Uzmanı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: