Our Blog

Zımpara Nadir, Zımpara Ne İşe Yarar, Zımpara Nasıl Kullanılır

Zımpara Nadir, Zımpara Ne İşe Yarar, Zımpara Nasıl Kullanılır

 

Dünya’da ve Ülkemizde Zımpara birçok sektörde ve alanda kullanılan bir malzemedir. Zımparanın karşımıza en sık çıktığı sektör boya badana sektörüdür. Alçı Boya Badana işlerinde özellikle pürüzlü yüzeyleri pürüzsüz hale. Getirmek ve düzeltmek için çok sık kullanılır zımpara. Saten alçı Macun vb, gibi uygulanmış yüzeylerin üzerindeki ufak tefek uygulama sırasında. Oluşan çizikleri, çıkıntıları, ve çöküntüleri eşitlemek ve düzeltmek için kullanılır. Bu uygulamaların yanında zımpara uygulanan yüzeylere boya uygulandığı zaman. Uygulanan boyanın tutunması ve yapışma kalitesi de çok artar.

 

Zımpara Çeşitleri ve Numaraları

Piyasada bir çok çeşitte ve numarada zımpara vardır. Bunlardan bazılarınız numaraları şöyledir. 60-80-100-120-150-180-220-240 ve 2000’e kadar uzanan zımpara çeşitleri piyasada bulunmaktadır. Bu zımparaları yüzeyin durumuna göre ve uygunluğuna göre zımpara seçilir. Alçılı Duvarlar için genellikle 120-180 numara zımpara kullanılır. Metal yüzeyler için ise daha kalın dişli olan zımparalar tercih edilir. Ahşap yüzeyler için de durumuna uygun olarak bazen ince zımpara tercih kullanılırken. Bazı durumlarda ise daha kalın dişli zımparalar kullanılır, bu durum tamamen yüzeyin durumuna bağlı olarak değişmektedir.

zımpara çeşitleri

zımpara çeşitleri

 

Alçı Yüzeyler Nasıl Zımpara Yapılır

Alçı yüzeyler son kat saten alçısı bitmiş yüzeyler. Kuruduktan sonra yüzeye uygun olan zımpara ile yüzeye yuvarlak daire şekli çizilerek. Hafife bastırılarak zımpara yapılır alt daki resimde de görebilirsiniz. Ve bu işlem tüm duvar yüzeyi tamamlanana kadar ve tüm yüzeydeki pürüzler giderilene kadar devam eder.

alçı-nasıl-zımpara-yapılır

alçı-nasıl-zımpara-yapılır

Zımpara uygulamasından önce bazı dikkat edilmesi gereken konular var. Bu kuralları kendi sağlığımızı tehlikeye atmamak için harfiyen uygulamalıyız.

  1. Zımpara uygulamasına başlanmadan önce mutlaka Toz Maskesi takılmalı.
  2. Zımparaya başlanmadan önce Toz ve Koruma Gözlüğü takılmalı.
  3. Zımpara işlemine başlanılmadan Koruma Eldiveni takılmalı.
  4. Zımpara uygulamasına başlanmadan önce Baret takılmalı.

 

Bu saydıklarımız iş güvenliği ve İnsan sağlığı için önemli ekipmanlardır, MUTLAKA UYGULANMALI.

 

Zımpara Makinesi

Zımpara yapmak için günümüzde artık yayın olarak kullanılan zımpara makineleri var artık ve oldukça kullanışlı. Özellikle büyük şantiyelerde büyük çaplı iş yapanlar için hem zamandan tasarruf yapılıyor bu sayede hem de maliyeti düşürüyor. Zımpara makinelerini inşaatlarda kullanmak karlı bir iştir.

zımpara makinesi

zımpara makinesi

 

Duvar Zımpara Aparatı

Alçılı ve macunlu  duvarlar için üretilmektedir Duvar Zımpara Aparatı. Nalburda ve büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz zımpara aparatını. Zımpara aparatı genelde tavan zımparasında kullanılır.

zımpara aparatı

zımpara aparatı

 

Zımpara yerine hangi malzemeyi kullanabiliriz?.  Zımparanın yerini alabilecek herhangi bir malzeme şuan için bulunmuyor.

 

Pürüzlü yüzeyleri nasıl düzleştirilir?. Bir yüzeyi pürüzsüz yapabilmek için önce tüm yüzeye uygun alçı çekilir. Alçı işlemi bittikten sonra yüzeye uygun olan zımpara ile tüm yüzey zımparalanır. Yüzey bu işlemlerden sonra pürüzsüz bir yüzeye kavuşur.

 

Tırtıklı Yüzey nasıl düzeltilir?. Tırtıklı yüzeyi düzeltmek için önce tüm yüzey raspa yapılır. Daha sonra sırası ile önce Sıva Alçı uygulanır. Sonra ise Saten Alçı yüzeye uygulanır yüzey bu uygulamalardan sonra pürüzsüz bir yüzeye kavuşur.

 

Bu makalemizde Size Uzmanlar Yapı olarak Zımpara hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık. Umarız Size faydalı bilgiler sunmuşuzdur. Soru ve Görüşlerinizi Bize yazabilir. Yorum yaparak Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir ve destek olabilir. Uzmanlar Yapı Hızlı iletişim hattı. 0532 574 86 01

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: