Our Blog

Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır, Panel Radyatör Boyama Teknikleri

Kalorifer Petekleri Nasıl Boyanır, Panel Radyatör Boyama Teknikleri

Kalorifer petekleri nasıl boyanır, bu makalemizde peteklerin nasıl boyanacağı ile ilgili bilgileri Sizlerle paylaşacağız. Yeni ve eski boyası yıpranmış veya paslanmış kötü durumda olan peteklerin bakıma ihtiyacı vardır. Bizde bu yıpranmış kalorifer peteklerimizi nasıl onarıp tekrar boyayacağımızı Size bu makalemizde anlatacağız. Peteklerimizi istediğimiz renge boyayabiliriz. Kalorifer petekleri genellikle tam parlak veya yarı mat Saten Yağlı Boyalar ile boyanır. Siz saten yağlı boya kullanmak eğer istemiyorsanız Su Bazlı Boyalarla da boyayabilirsiniz. Eğer su bazlı silikonlu boyalardan kullanacaksanız kesinlikle ama kesinlikle boyamadan önce ince bir zımpara yapmalısınız. Ve eğer zımpara yaptığınız petek paslı yüzeyleri var ise hiçbir uygulama yapmadan önce paslı yerlerine Anti-Pas sürmelisiniz. Daha sonra peteği dilediğiniz renkte su bazlı silikonlu boya ile boyayabilirsiniz.

 

Kalorifer Petekleri Yağlı Boya ile Boyanır Mı?

 

Kalorifer petekleri Saten yağlı boya ile boyanır mı. Tabii ki boyanabilir ama daha önce yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler sırası ile ilk önce kabaran yerlerini ıspatula yardımı ile iyice kazıyın. Peteğin tüm yüzeyini ince bir zımpara ile güzelce zımparalayın. Kalorifer peteğinin yüzeyinde oluşan tozları Fırça ve hafif nemli bir bezle iyice alın. Eğer peteğin yüzeyinde yıpranmış paslanan yerleri var ise boya işlemine geçmeden önce bu paslı yerlere Anti-Pas uygulayın. Peteği kurumaya bırakın bir gün ara verin sonra peteğinizi dilediğiniz renge  boyayabilirsiniz boyama iki kat uygulanmalıdır. Her kat arası 5-6 saat ara verilmelidir, sonra ikinci kat yapılmalıdır.

 

Petek Arkası Nasıl Boyanır?

Peteklerin arka kısımlarını iki farklı teknik kullanarak boyaya bilirsiniz. Birinci yöntem kaloriferi yerinden söküp yerde arkasını boyaya bilirsiniz. İkinci yöntem ise ince uçlu parmak rulo ve kalorifer fırçası kullanarak arkasını boyaya bilirsiniz. Daha pratik bir yöntem kullanmak istiyorsanız da Sprey Boyaları ile önce duvarı koruma altına aldıktan sonra Sprey boyayı sıkarak arkasını boyayabilirsiniz.

 

Döküm Kalorifer Peteği Boyama

Döküm kalorifer peteği boyama bu tür kalorifer peteklerini boyamak için ince uçlu parmak rulo ve kalorifer fırçası kullanabilirsiniz. Peteğin ara bölmelerini ince uçlu parmak rulo ile boyayabilirsiniz. Parmak rulonun ulaşamadığı yerleri ise uzun saplı kalorifer fırçası la rahatlıkla yapabilirsiniz. NOT: Boyarken fazla boya peteğin yüzeyinde birikmesin, fazla biriken boyalar sonra akıntı yapacaktır.

 

Panel Radyatör Boyası

Kalorifer peteklerine özel olarak petekler için üretilmektedir. Bu tür özel boyaları büyük yapı marketlerde örneğin Koçtaş gibi yapı marketlerde bulabilirsiniz. Bu tür ürünleri satın almadan önce son kullanma tarihlerine bakarak satın alın. Aldığınız ürünün eğer raf ömrü dolmuşsa o üründen hiçbir verim alamazsınız. Paranızı boş yere çöpe atmış olursunuz.

 

 

Kalorifer Peteği Sprey Boya

Peteğinizi eğer Sprey boyalar ile boyamayı düşünüyorsanız. İlk önce yapmanız gereken işlemler var, önce peteğin tüm etrafını ve zeminini koruma örtüsü ile iyice kapatın. Koruma brandasının uçlarını Kağıt Bantla yapıştıra bilirsiniz boyama sırasında kalkmaması için. Sonra kabaran yüzeylerini ıspatula ile iyice kazıyın. Ve eğer paslı yüzeyleri varsa ilk önce Hafif bir zımpara yapıp Anti-Pas sürün ardından Sprey Boyalar ile peteğinizi dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

 

 

Panel Radyatör Boyama

Panel radyatör nasıl boyanır. Kısaca özetlemek gerekirse nasıl yapılacağını ilk önce yine peteğin etrafı kuruma örtüsü ile kapatılır. Ve sonra yüzeydeki kabarmış yerler ıspatula yardımı ile kazıma işlemi yapılır. Sonra ince bir zımpara ile iyice zımpara yapılır. Yüzeydeki tozlar fırça ve nemli bir bezle temizlenir. Paslı yüzeylerine koruyucu  Anti-Pas  sürülür. Son olarak ta son kat boyası ile iki kat boyanır.

 

 Kalorifer Boyası Fiyatları

Kalorifer boyası fiyatları birçok noktada aynıdır.  Fiyatları birbirinden farklı olmasının en büyük faktörü tabii ki ürünün kalitesi ile alakalıdır. Bu Sizi yanıltmasın özetlemek gerekirse düşük kaliteli bir ürünün fiyatı da kalitesinden dolayı uygundur. Pahalı diye adlandırdığımız ürünlerin ise kalitesi yüksek olduğu için fiyatı da kalitesine göre fiyatlandırılmaktadır. Kısacası bir ürün alacaksanız fiyatından çok kalitesi ile ilgilenin. Çünkü kalitesiz bir ürünü Bedava bile alsanız yine zarar edersiniz. Boya alırken bilindir kaliteli boya firmalarını tercih etmelisiniz. Bu makalemizde Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık. Umarız Size faydalı olmuşuzdur.

Profesyonel yardıma ihtiyacınız olursa Uzmanlar Yapı Olarak Alçı, Badana Boya, Sedef Boya, ve Tadilat Hizmeti için Bizi Araya Bilirsiniz 0532 574 86 01

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: